W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
11 listopada - nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości”.

10.11.2017 akademia10 listopada, w przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie klasy 1b pod opieką wychowawczyni pani mgr Elżbiety Kuter- Strączyńskiej, przygotowali uroczystą akademię, chcąc upamiętnić, to ważne dla polskiej historii wydarzenie.

11 listopada, to ważny i symboliczny dzień w tysiącletniej historii państwa polskiego. To symbol walki o wolność, wiary, poświecenia i zwycięstwa. Żeby Polska mogła wrócić na mapę Europy, przez 123 lata niewoli walczyły o to całe pokolenia Polaków. To do nich każdego roku o tej porze, biegną nasze myśli i słowa wdzięczności. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, polską mowę oraz możliwość życia w niepodległym kraju.
Wiara we własne, odrodzone państwo, zagrzewała Polaków ze wszystkich zaborów do walki. Walczyli i ginęli w obcych armiach, z wiarą, że walka ta przyniesie Polsce niepodległość. W sierpniu 1914 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powołano Legiony Polskie -  symbol postawy niepokornej, dumnej wolności, odwagi, honoru i zawadiackiej fantazji, które nie szczędząc polskiej krwi, przeszły morderczy szlak bojowy, walcząc z obcymi armiami.  Ochotnicy – piechurzy i kawalerzyści - spełniali polski sen o wolności,  zapisując się na kartach historii, jako elita czynu niepodległościowego.

O 11.00 godzinie, 11 dnia, 11 miesiąca 1918 roku, na wszystkich  europejskich frontach, umilkły działa, a żołnierze z niedowierzaniem opuszczali okopy, wracając do swoich domów. Tego właśnie dnia, dla naszej Ojczyzny zawitała jutrzenka niepodległości.
Historia nauczyła nas, że wolność  i niepodległość, nie jest dana raz na zawsze, że wymaga ona codziennych zabiegów, wysiłku i pracy, a gdy trzeba – walki. Wolność wymaga nieustannych starań w jej umacnianiu  i odpowiedzialnym przeżywaniu.
Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci. Niech wspaniałe świadectwa bohaterskich postaw, miłości do Ojczyzny, bezinteresowności  i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wzorem dla nas współczesnych Polaków.

» Zapraszamy do galerii zdjęć