Przeżyjmy to jeszcze raz,
czyli jak „Gastronomik" świętował swoje 50-lecie
(16 listopada 2007 r.)

Następnego dnia obudził nas śnieg... 

 

§ Dzień 16 listopada 2007 roku był jednym z ważniejszych dni w dziejach naszej Szkoły. Tego właśnie dnia progi Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 im. Henryka Sucharskiego w Krakowie przekroczyli absolwenci, byli dyrektorzy, emerytowani nauczyciele - Ci, którzy tworzyli historię Szkoły przez 50 lat.

 § Jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana), koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Edwarda Baniaka. Po Mszy św. absolwenci, nauczyciele, goście, rodzice i uczniowie przemaszerowali wraz z księżmi do Teatru Ludowego, by kontynuować uroczystości jubileuszowe.

§ Uroczysty przemarsz pocztu sztandarowego ulicami Krakowa do Teatru Ludowego.

§ Część oficjalna rozpoczęła się od serdecznego powitania wszystkich gości przez Panią Dyrektor Barbarę Brewczyńską, która przypomniała historię szkoły oraz wielu wybitnych pedagogów związanych z "Gastronomikiem". Głos zabrali także honorowi goście, którzy podziwiali imponujące osiągnięcia szkoły i rozmach tej uroczystości. Następnie dyrekcja wręczyła dyplomy i podziękowania dla zasłużonych nauczycieli.

§ Bardzo miłym i wzruszającym akcentem tej gali były prezenty i dowody pamięci zaprzyjaźnionych szkół.

§ Uczestnicy obchodów obejrzeli program artystyczny przygotowany przez młodzież szkolną. Tematem przewodnim ich występów były słowa: "Spoglądając przez okno wspomnień". Wzruszające piosenki przeplatane były pięknymi wierszami. Przedstawienie przygotowane przez naszą młodzież nagrodzono gromkimi brawami.

§ Tradycją już się stało w naszej szkole że zawsze po oficjalnej części uroczystości odbywa się bankiet. Tak też było i tym razem. Absolwenci i zaproszeni goście mogli kolejny raz rozkoszować się smakiem wyśmienitych potraw i napojów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Atrakcją wśród smakowitości był ogromny tort, a szkole odśpiewano sto lat.

§ Licznie zgromadzeni absolwenci z niecierpliwością oczekiwali spotkań z koleżankami, kolegami, nauczycielami. Dla wielu z nich były to nostalgiczne powroty do lat młodości pełnych swobody i niezależności. O radości i wzruszeniach, jakie wyzwoliły te spotkania, niech świadczą wpisy do Księgi Pamiątkowej oraz listy, które przesłali niektórzy uczestnicy Jubileuszu.

§ Po części oficjalnej i pamiątkowych wspólnych zdjęciach, rozpoczął się czas "spotkań klasowych" gdzie wspomnieniom nie było końca... Wszak "zawsze to miło, gdy nie brak nam miejsc, do których wracamy pamięcią, wspomnienia są zawsze bez wad". Dzięki staraniom dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów szkoła i otoczenie zyskały odświętny wygląd. Praca wszystkich, którzy trudzili się, by przygotować obchody 50 - lecia Szkoły, została doceniona. Serdeczne podziękowania za zorganizowanie Jubileuszu, na ręce Dyrekcji, kierowali niemal wszyscy. A wśród uczestników - absolwentów byli dyrektorzy, władze miasta i zaproszeni goście. Wielu z nich przemierzyło tysiące kilometrów, by znów przekroczyć próg swojej starej szkoły

§ Punktem kulminacyjnym wieczoru był bal absolwentów i nauczycieli, który został zainaugurowany polonezem wszystkich uczestników. Zew tańca porwał wszystkich, a wspólna, radosna zabawa sprawiła, że poczuliśmy się jak na pierwszym naszym studniówkowym balu. Wśród tańców do białego rana, nie brakło wspomnień, miłych rozmów o minionych czasach.

§ Z okazji Jubileuszu została przygotowana monografia. Jej autorzy - postawili sobie za cel zebrać najważniejsze wydarzenia, utrwalić sylwetki dyrektorów, nauczycieli, uczniów, którzy na trwałe wpisali się w dzieje tej Szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy 16 listopada 2007 roku przybyli do swej dawnej Szkoły nie żałowali tej decyzji. Ufamy, że ten powrót po latach był dla nich źródłem radości i zadowolenia.


Teraz czas otworzyć nowy rozdział tej samej księgi pt. „ZSG nr 1" 
i życzyć sobie, aby ta historia rozpoczęta 50 lat temu
trwała i była udziałem kolejnych ludzi, których sercom „Gastronomik" 
zawsze będzie bliski. To miejsce jest otwarte i czeka na tych, którzy stworzą kolejne

 PIĘĆDZIESIĄT PIĘKNYCH LAT!

Zobacz także:

Wystąpienie mgr Barbary Brewczyńskiej Dyrektora Szkoły z okazji Jubileuszu 50-lecia Szkoły
Tradycje szkoły
Poczet Dyrektorów
Nauczyciele
Absolwenci
Wspomnienia

Głos - Tygodnik Nowohucki 23 XII 2007 - Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie (strona 1 i 2)

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok