Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

listwa

wierdak IImiejsce24.0524 maja grupa uczniów z klasy 1b: Michał Kardasz, Witold Mondry, Szymon Pstruś i uczennic z klasy 3h: Dominika Gieczan, Mariola Wieczorek, Paulina Zając, uczestniczyła w VII edycji międzyszkolnego konkursu „Oblicza Nowej Huty.”

Konkurs w formie terenowej gry miejskiej odbywał się w niecodziennej scenerii, która przeniosła uczestników w lata osiemdziesiąte, kiedy działała legalnie, a potem nielegalnie NSZZ Solidarność. Na trasie prowadzącej od kościoła na os. Szklane Domy, przez Plac Centralny i pomnik krzyża nowohuckiego aż do Arki Pana na uczniów czekali konspiratorzy z 10 zadaniami. Dzięki nim uczniowie mogli poczuć dreszcz emocji, który towarzyszył kolporterom podziemnej bibuły śledzonym przez „ogon”. Zadania nie były łatwe. Na pierwszej stacji uczestnicy konkursu musieli „na oko” odważyć pół kilograma papieru, potem w ciągu 7 minut napisać na maszynie lub odręcznie ulotki, których treść należało odtworzyć z nagarnia kastety magnetofonowej. Ponadto musieli rozszyfrować wiadomość, znaleźć konspiratorów, wzbudzić ich zaufanie i przekazać napisane ulotki. Pod pomnikiem Solidarności uczniowie przygotowali tekst przemówienia na jego otwarcie, oraz recytowali i nagrywali hymn Solidarności. Poznali także czcionkę zwaną solidarycą i dowiedzieli się dlaczego noszono przypięte do ubrania oporniki. Udało im się również zdobyć jako nagrody za poprawnie wykonane zadania kartki na różne towary, które mogli wymienić na mecie konkursu na różne nagrody rzeczowe lub talony na lody.
Jesteśmy pełni uznania dla organizatorów tego wydarzenia. Doceniamy kreatywność, wysoki poziom zadań i perfekcyjnie przygotowane materiały do gry. Kierujemy podziękowania dla organizatorów i wszystkich nauczycieli zaangażowanych w przeprowadzenie gry z Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 oraz przedstawicieli Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie. Zarówno dla uczniów, jak i opiekunów, była to bardzo ciekawa przygoda, która przenosiła nas w czasy Solidarności, dawała dużą dawkę wiedzy i sprzyjała integracji zespołów.

Sylwia Ptasznik, Marta Wierdak-Róż

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok