marta23W dniach od 19 do 23 stycznia w Edinburghu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Zmieniaj nawyki na lepsze”. Projekt ten realizowany był w naszej szkole od 2013 r. w ramach programu „Kupuj Odpowiedzialnie” Polskiej Zielonej Sieci i był częścią europejskiej inicjatywy „Changing habbits for good”, współtworzonej przez PZS z organizacjami pozarządowymi ze Szkocji, Słowenii oraz Bułgarii.

Nauczyciele z czterech państw spotkali się, aby podsumować działania, które miały na celu rozwinięcie wrażliwości uczniów na problematykę rozwojową w kontekście produkcji i konsumpcji modnych wśród młodzieży grup towarów takich jak: ubrania i elektronika.
Zgodnie z metodą współdzielonego uczenia się, nauczyciele dzielili się swoim doświadczeniem, uczestniczyli w warsztatach wzmacniających ich wiedzę i umiejętności w zakresie rozumienia globalnych współzależności między krajami Północy i Południa. Dyskutowali na tematy związane z problemem migracji w Europie. Odwiedzili także High School w Berwick, gdzie obserwowali lekcje, poznali jak funkcjonuje system edukacji w Szkocji i spotkali się z uczniami pochodzącymi z Polski. Spotkanie w Edinburghu było cennym doświadczeniem, które pokazało, że włączenie treści edukacji globalnej do praktyki szkolnej w różnych szkołach europejskich przyniosło podobne skutki.
Wpłynęło na zwiększenie świadomości uczniów, że ich codzienne decyzje i działania mają wpływ na życie innych ludzi. Podejmowane przez uczniów aktywności były okazją do konfrontacji wiedzy z rzeczywistością i uczyły współpracy w środowisku lokalnym na rzecz globalnego Południa .
Naszą szkołę reprezentowała opiekunka projektu Marta Wierdak –Róż.

W ramach realizacji projektu w Polsce na stałe współpracujemy z 7 szkołami pilotażowymi:

  • Gimnazjum nr 16 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu,
  • Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Jaworznie,
  • Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie,
  • III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach,
  • Zespół Szkół Handlowych im. B.Prusa w Katowicach,
  • Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem,
  • Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 z Krakowa.

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok