14czerwca2018W tym roku mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Do upamiętnienia tej rocznicy aktywnie włącza się także nasza szkoła. 13 czerwca uczennice z klasy III cj i III ht pod opieką Sylwii Ptasznik i Marty Wierdak-Róż wyruszyły na trasę wiodącą z Podgórza na Oleandry, aby znaleźć ważne miejsca związane z Józefem Piłsudskim, którego działalność najbardziej kojarzy się z działalnością niepodległościową w Krakowie. Punktem początkowym na trasie naszego spaceru był Plac Niepodległości.

To tam na terenie koszar wojskowych 31 października porucznik Antoni Stawarz rozpoczął powstanie, któremu towarzyszyły wiece, manifestacje, rozbrajanie wojsk austriackich w największej twierdzy tej części Europy, Twierdzy Kraków. Następnie ulicą Legionów Piłsudskiego i mostem Piłsudskiego doszliśmy do miejsca, gdzie obok grobów królewskich spoczywa J. Piłsudski. Pochówek na Wawelu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na zawsze połączył Jego pamięć z miastem, które On szczególnie wśród innych
miast wyróżniał. Piłsudski mówił o nim: "Kraków; pamiętajmy; nie jest tylko olbrzymią, czarowną, dźwigającą serce mogiłą wielkiego narodu. Kraków jest współczesnym miastem i jedną ze stolic Polski. Właśnie Kraków wyróżnia się między innymi miastami tem, że najłatwiej w niem było zawsze przeprowadzić współpracę ludzi i stronnictw."
Idąc ze Starego Miasta ulicą Piłsudskiego w kierunku Błoń dostrzegliśmy pamiątkowe tablice poświęcone tej postaci, a także Pomnik J. Piłsudskiego i czwórki Legionistów. Nasz spacer zakończyliśmy przy budynku im. Józefa Piłsudskiego na rogu Alei 3 Maja i ul. Oleandry. Z tego miejsca w 1914 r. wyruszała Pierwsza Kompania Kadrowa kierując się na terytorium zaboru rosyjskiego. Aktualnie mieści się tutaj m.in Muzeum Czynu Niepodległościowego oraz Komenda Naczelna Związku Legionistów Polskich. Na
mapie Krakowa możemy znaleźć wiele innych miejsc, które pokazują jak dużą rolę odegrało nasze miasto w budowaniu niepodległej państwowości Polski i jak ważne było dla J. Piłsudskiego. To On położył kamień węgielny pod Klinikę Ginekologiczną UJ przy ul. Kopernika, a 20 października 1919 roku Naczelnik Państwa dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków odwdzięczył mu się najbardziej oryginalnym pomnikiem w postaci kopca na Sowińcu.
Ta czterogodzinna wycieczka była żywą lekcją historii w plenerze. Przypomniała nam o ważnych wydarzeniach związanych z naszą historią, uzmysłowiła po raz kolejny, że miejsca z nimi związane są tak blisko nas, zainspirowała do zadumy i refleksji nad dziejami naszej ojczyzny.

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok