amnesty2017W piątek 8 grudnia 2017 roku, młodzież z ZSG nr 1 zorganizowała Maraton pisania listów w obronie więźniów politycznych i więźniów sumienia. Nasza szkoła była jednym z tysięcy punktów na mapie świata, gdzie w dniach od 1 - 11 grudnia przeprowadzana jest akcja Amnesty International. Maraton pisania listów odbywa się co roku, w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który przypada na 10-go grudnia.

Koordynatorem przedsięwzięcia był Samorząd Szkolny wraz z opiekunem panią Agnieszką Kamecką - Krzywdziak oraz panią Elżbietą Kuter - Strączyńską, nauczycielką historii i wosu. Uczniowie chcący przyłączyć się do akcji, mieli możliwość wysłuchania krótkiej pogadanki na temat praw człowieka oraz historii idei Maratonu. W holu szkoły można było obejrzeć prace naszych uczniów, którzy przygotowali plakaty związane z tematyką praw człowieka. Po zapoznaniu się z sylwetkami tegorocznych “bohaterów” akcji, młodzież mogła przystąpić do pisania listów w ich sprawie. W sumie udało nam się napisać 74 listy, które zostały wysłane do rządów Turcji, Czadu, Izraela, Chin i Madagaskaru. Serdecznie chcielibyśmy podziękować za zainteresowanie i zaangażowanie, nauczycielom i uczniom szczególnie z klasy 1b, 2b, 4b, 4k.
Maraton pisania listów, został wymyślony w Polsce i od 2001 roku jest ogólnoświatową akcją, której idea jest bardzo prosta. Trzeba napisać jak najwięcej listów i wysłać je do władz, krajów, które prześladują swoich obywateli za działalność na rzecz praw i wolności człowieka i obywatela. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych, dodają im otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach, pokazując, że nie pozostali sami. Dzięki Maratonowi upowszechniana jest wiedza na temat wolności i praw człowieka oraz idea solidarności z ludźmi w potrzebie.
Więcej informacji o tegorocznym Maratonie pisania listów AI, znajduje się : https://maraton.amnesty.org.pl/

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok