Informacje o szkole pojawiające się w mediach.

logo_n_h

 

01.09.2009 r.

Nowy rok szkolny

Zespół Szkół Gastronomicznych wszedł w pięćdziesiąty pierwszy rok swojego istnienia. Ta placówka oświatowa mocno wrosła w pejzaż nowohucki i mimo niżu demograficznego nie narzeka na brak kandydatów do nauki praktycznych i cenionych zawodów. Rok szkolny 2009/2010 rozpoczęło w budynku w os. Złota Jesień 1022 uczniów i uczennic. W dziesięciu pierwszych klasach naukę rozpoczęło 300 osób. Ich uroczyste ślubowanie odbędzie się 2 października br. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_n_h

 

23.10.2009 r.

 

Gastronomik  z Orlikiem

Miejsce powstania supernowoczesnego kompleksu sportowego jest już znane. To zaplecze Zespołu Szkół Gastronomicznych na osiedlu Złotej Jesieni. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

dziennik .

2.03.2010 r.

 
Nowoczesne szkoły zawodowe w Krakowie
 
 

EDUKACJA. Miasto dostało właśnie 17 mln zł na wyposażenie pięciu szkół zawodowych.

Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1, Zespół Szkół Łączności, Zespół Szkół Mechanicznych nr 2, Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich i Centrum Kształcenia Praktycznego. To do tych pięciu placówek trafi wkrótce 17 mln. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_n_h

 

25.02.2010 r.

 

TARGI EDUKACYJNE. Od pokazów kulinarnych do karaoke

Ponad 1,5 tysiąca gimnazjalistów zawitało 25 lutego w progi Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 w Nowej Hucie, gdzie odbyły się II Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadgimnazjalnych. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

gastrona .

2.03.2010 r.

 

Szkolenie w ramach programu „Zdrowa Polska Szkoła

Dyrekcja Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie serdecznie zaprasza na szkolenie w ramach programu "Zdrowa polska szkoła", które odbędzie się w dniu 4 marca 2010 r. o godz. 1000 w siedzibie szkoły. Szkolenie poprowadzi pan Robert Sowa. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_n_g

 

16.03.2010 r.

 

„ZDROWA SZKOŁA” - Kraków

W czwartek, 4 marca 2010, odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu „Zdrowa Szkoła” organizowane przez Norweską Radę ds. Eksportu Ryb i Owoców Morza, pod patronatem Klubu Szefów Kuchni.
Tym razem miejsce pokazu było bardzo szczególne... Ekipa zawitała bowiem w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 im. Majora Sucharskiego w Krakowie, gdzie swoją przygodę z kulinariami rozpoczął Robert Sowa. CZYTAJ
pełny tekst artykułu.

gastrona

 

 

XI Małopolski Konkurs Szkół GastronomicznychPolskie inspiracje kulinarne

Dyrekcja Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie po raz jedenasty organizuje międzyszkolny konkurs gastronomiczny, którego celem jest propagowanie umiejętności gotowania, dekorowania oraz serwowania potraw i napojów kuchni polskiej i światowej. "Pragniemy, by konkursowe innowacje weszły na stałe do leksykonu kulinarnego". CZYTAJ pełny tekst artykułu.

dziennik 8.03.2010 r.

 

Z kulinarną pasją

Rolada z bażanta, przekładaniec z oscypka, polędwiczki wieprzowe po szlachecku - to tylko niektóre z frykasów, które przyrządzili uczestnicy XI Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych.

 

Wystartowało w nim - w kategoriach kucharz, barman i kelner - ok. 80 uczniów ze szkół z całej Polski oraz ze Słowacji. Poziom konkursu, którego temat w tym roku brzmiał "Polskie inspiracje kulinarne", był bardzo wysoki. - Jesteśmy. CZYTAJ pełny tekst artykułu..

Radio Kraków

8.03.2010 r.

XI Małopolski Konkurs Szkół GastronomicznychPolskie inspiracje kulinarne

Prawie 80 uczniów wzięło udział w 11. Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych. Konkurs co roku organizuje Zespół Szkół z Nowej Huty.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Polskie Inspiracje Kulinarne". Nagrody przyznano reprezentantom trzech zawodów: kucharza, kelnera i barmana. W tej najważniejszej - uczestnicy mieli za zadanie przygotować dwie potrawy: słodką i kwaśną. Zwyciężył Mateusz Mazurkiewicz, reprezentant gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

tvp

 

6.03.2010 r.

XI Małopolski Konkurs Szkół.Gastronomicznych

XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych „Polskie inspiracje kulinarne(Kronika z 6 III , godz. 2145 minuta 7.40 - 9.13). OGLĄDAJ...

logo_r

 

15.03.2010 r.

 

Polskie inspiracje kulinarne

6 marca br. już po raz jedenasty odbył się Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych tym razem pod hasłem „Polskie inspiracje kulinarne". W szranki stanęli kucharze, kelnerzy i barmani - ogółem 78 uczniów szkół gastronomicznych i hotelarskich z Polski i ze Słowacji. Uczestników oceniało jury, w skład którego wchodzili zawodowcy oraz nauczyciele. W konkursie kucharzy jury przewodniczył Zbigniew Kurleto, członek Klubu Szefów Kuchni, w konkursie barmanów - Piotr Dziadkowiec, Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów, a w zmaganiach kelnerów - Jerzy Poznański, przedstawiciel restauratorów krakowskich. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_n_h

 

Polskie inspiracje kulinarne

Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego miesci się na os. Złotej Jesieni 16. Szkoła powstała w 1957 r. Prawie 9 tyś. absolwentów opuściło jej mury. Nowohucki gastronomik nie narzeka na brak chętnych do nauki. CZYTAJ pełny tekst artykułu I. CZYTAJ pełny tekst artykułu II.

head_logo13.03.2010 r.

XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

Dnia 6 marca 2010 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 im. mjr Henryka Sucharskiego w Krakowie odbył się XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

 

logo_n_g

19.03.2010 r.

XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych pod hasłem „Polskie inspiracje kulinarne” rozpoczął się w piątek - 5 marca 2010 r. Zgodnie z planem o godz. 16:30 byli obecni już niemal wszyscy uczestnicy. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości odbyło się wręczenie dyplomów doceniających udział w imprezie. Następnie uczestnicy losowali kolejność miejsc i numery startowe, z jakimi mieli wystąpić w sobotnich zmaganiach. Wylosowano także nauczycieli do jury poszczególnych konkursów. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

smaker

08.03.2010 r.

XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

W dniach 5-7.03.2010 roku, odbyła się już XI edycja Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_n_g

25.03.2010 r.

Konkurs o tytuł „Kulinarny Talent 2010”

II edycja autorskiego konkursu mistrza kuchni Roberta Sowy dobiegła końca.

25 marca, podczas drugiego dnia targów EuroGastro 2010, po emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę Konkursu „Kulinarny Talent 2010”. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_er

Willers - les - Nancy

• Czytaj pełny tekst artykułu z gazety L’Est Republicain (artykuł 1, artykuł 2)
Tłumaczenie tekstu z gazety L’Est Republicain

dziennik

30.03.2010 15:17, aktualizacja

01.04.2010 14:12

Szkoły zawodowe na topie

Więcej gimnazjalistów wybiera technika i zawodówki. Wiemy, które z tych szkół uczą najlepiej. Miasto Kraków zapytało w tym roku gimnazjalistów o ich aspiracje edukacyjne. Okazało się, że podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej z nich chce uczyć się w liceach ogólnokształcących. O dziwo spadł jednak, w porównaniu z rokiem poprzednim, odsetek takich uczniów. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_r2010-04-02

Konkurs o tytuł „Kulinarny Talent 2010” rozstrzygnięty

25 marca br. podczas targów EuroGastro 2010 odbyła się II edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy "Kulinarny Talent 2010". Celem przedsięwzięcia było wyłonienie wybitnych talentów kulinarnych wśród młodych i zdolnych kucharzy. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

 

logo_party

Party, maj 2010

Młodzi zdolni - „KULINARNY TALENT 2010".

Już po raz drugi Robert Sowa zorganizował konkurs dla młodych kucharzy. Zgłosiło się aż 50 chętnych z całej Polski, a do finału zorganizowanego podczas targów EuroGastro 2010 zakwalifikowało się 12 uczestników. Mieli trudne zadanie, bo w jury znalazły się gwiazdy o bardzo wymagającym podniebieniu. Sponsorami konkursu byli spółdzielnia mleczarska Lazur, firma Hortex i Norge. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_przeglad

Konkurs o tytuł „Kulinarny Talent 2010”. Talent na miarę zwycięstwa.

Kolejna edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy, „Kulinarny Talent” odbyła się 25 marca br. w Warszawie, podczas targów EuroGastro. Głównym celem przedsięwzięcia było wyłonienie wybitnych talentów kulinarnych spośród młodych i zdolnych kucharzy. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

Gentleman

Gentleman, kwiecień 2010

Konkurs o tytuł „Kulinarny Talent 2010” rozstrzygnięty!

25 marca odbyła się II edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2010"CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_gala

Gala, kwiecień 2010

Kulinarny Talent

Druga edycja autorskiego konkursu mistrza kuchni Roberta Sowy wyłoniła kolejne Kulinarne TalentyCZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_viva

VIVA, kwiecień 2010

Kulinarny Talent 2010

To była już II edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy Kulinarny Talent 2010. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

www.sowarobert.pl

Mój autorski konkurs

Konkurs o tytuł „Kulinarny Talent 2010” rozstrzygnięty!

25 marca br. odbyła się II edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy "Kulinarny Talent 2010". Konkurs odbył się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Targi w Warszawie, podczas największych Targów branży HoReCa - EuroGastro 2010. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

logo_horeca20.04.2010 zródło Nowości Gstronomiczne"

Festiwal nowości, konkursów i pokazów

Po raz 14. profesjonaliści z branży horeca spotkali się na, organizowanych w marcu w Warszawie, targach EuroGastro. Na ponad 6 tys. mkw. powierzchni ekspozycyjnej swoją ofertę przedstawiło 241 firm m.in. z: Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Izraela, Niemiec, Polski. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

dziennik14.06.2010

Ponad podziałami

SIATKÓWKA PLAŻOWA. Na trzech boiskach do siatkówki plażowej przy krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego rozegrano pierwszą edycję turnieju czwórek mieszanych. CZYTAJ pełny tekst artykułu.

 

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok