Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

flaga2018Uroczystości związane z dniem 11 listopada, w 2018 roku, roku jubileuszowym, miały szczególny przebieg i oprawę. Imprezy odbywające się w dniu 9 listopada, były zwieńczeniem całorocznej pracy i zaangażowania się uczniów i nauczycieli ZSG nr 1 w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piątkowe obchody przebiegały wielotorowo, w różnych miejscach  i o różnych godzinach.
O godz. 8:30 młodzież szkolna oraz poczet sztandarowy pod opieką wychowawców, uczestniczyła w uroczystej mszy św. odprawionej w kościele św. Józefa na os. Kalinowym.
Następnie uczniowie udali  się na trasę biegu, gdzie  o godzinie 10:00  ruszyła pierwsza zmiana sztafety w wykonaniu dyrektorów bieńczyckich szkół i przedszkoli. Młodzież głośno i skutecznie dopingowała  10 - osobowy zespół biegaczy z naszej szkoły, który wraz z opiekunem panem Krzysztofem Drabikiem bez problemu pokonał trasę 1918 metrów, zdobywając okolicznościowy, pamiątkowy medal.
Także o godzinie 10:00 w szkolnej świetlicy rozpoczęła się uroczysta akademia. Uczniowie z klasy 2b,1h,1b,1c i 1a przygotowali montaż słowno – muzyczny, którym wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Przypomniano polskie drogi do wolności – walkę zbrojną, pracę u podstaw, obronę polskiej własności, tożsamości i języka, oraz postacie szczególnie zasłużone w walce o niepodległość.

Wspomniano dorobek twórców kultury narodowej, którzy uświadamiali rodakom, że Naród, nawet w najtrudniejszej sytuacji, nie może popadać w zwątpienie. Uczniowie recytowali wiersze, wyświetlali multimedialne prezentacje oraz śpiewali wspólnie z widownią, piosenki legionowe. Koordynatorem i opiekunem młodzieży była pani Elżbieta Kuter – Strączyńska.
Po zakończeniu akademii, uczestnicy zostali zaproszeni do degustacji ciastka „Patriotki”, którego recepturę pod kierunkiem pani Małgorzaty Żelawskiej – Wilk, wymyśliła uczennica z klasy 4b, Wiktoria Nicia. Ciastko to, w maju 2018 roku, otrzymało wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Cukierników i Amatorów w Warszawie. Szkolną degustację ciastek przygotowała  pani Wanda Fundament, wraz z uczniami klasy 2d, Branżowej Szkoły I stopnia.
W świetlicy szkolnej uczniowie mogli podziwiać okolicznościowe wystawki oraz prace konkursowe, uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego ” Niepodległość”, którego inicjatorem była Politechnika Krakowska w porozumieniu z organizatorami XIII Dni Jana Pawła II. Laureatką II miejsca konkursu, została uczennica, Mariola Wieczorek z klasy 4ht, za zdjęcie pt. „ Co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci …”.
Punktualnie o godzinie 11:11 dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły odśpiewali hymn państwowy, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję MEN, #RekordDlaNiepodległej. Na zakończenie młodzież wraz z paniami wicedyrektorkami Małgorzatą Matysik, Dorotą Romańską, oraz nauczycielami, udali się na plac przed budynek szkoły, gdzie został zasadzony Dąb Niepodległości - symbol potęgi i długowieczności.
Uczennice klasy 2h pod opieką pani Agnieszki Kosek - Kotuli, reprezentowały szkołę w „Lekcji śpiewania”, która odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Uczennice występowały w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i razem z koleżankami i kolegami  z innych bieńczyckich szkół średnich, zaprezentowały piosenkę  pt. „ Rozkwitały pąki białych róż …”.
Udział w imprezach i uroczystościach organizowanych w trakcie całego roku jubileuszowego, związanych z upamiętnieniem 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była dla nas mądrą i pożyteczną lekcją współpracy, historii i patriotyzmu. Oddaliśmy szacunek przeszłym pokoleniom, dzięki postawie, których możemy żyć w niepodległym kraju, ale także był to dla nas czas zadumy nad życiem nas samych i naszych postaw względem Ojczyzny.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok