projekt2016 erasmusKolejna międzynarodowa wymiana doświadczeń nauczycieli ZSG1 za nami.
W dniach: 4 – 8 kwietnia 8 osobowa grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 wraz z wicedyrektorem odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Innsbrucku. Wyjazd odbył się w związku z realizacją w naszej szkole projektu unijnego: Gastronomia – uczymy się w Europie w ramach programu Erasmusplus – Edukacja szkolna. Akcja 1 – Mobilność kadry.

EU flag Erasmus vect POSCelem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych kadry edukacyjnej z wykorzystaniem mobilności zagranicznych.
W wymianie doświadczeń uczestniczyli: wicedyrektor Małgorzata Matysik oraz nauczyciele: p. Wanda Fundament, p. Bogumiła Podgórska, p. Małgorzata Kosek-Ankus, p. Kinga Stachowicz, p. Beata Brągiel, p. Tomasz Dera i p. Agnieszka Kosek-Kotula.

Job-shadowing to rodzaj praktyki zawodowej, odbywanej w instytucji oświatowej (najczęściej w szkole), pole-gającej na poznawaniu pracy na danym stanowisku poprzez obserwację zadań wykonywanych przez innych nauczycieli. Idea projektu zakłada, że korzyści z udziału w programie czerpią w podobnym stopniu wszystkie uczestniczące w nim szkoły.
Celem wizyty było podniesienie kwalifikacji, wzbogacenie wiedzy i umiejętności zawodowych i językowych kadry pedagogicznej. Nasi nauczyciele obserwowali zajęcia z przedmiotów zawodowych: pracownia gastronomiczna, obsługa konsumenta, zajęcia praktyczne, dwujęzyczna lekcja z języka angielskiego i włoskiego. Poznali austriacki system kształcenia szczególnie pod kątem zawodowym, mieli okazję wymienić doświadczenia na temat systemu kształcenia praktycznego uczniów oraz zasad przeprowadzania egzaminów zawodowych w Polsce i w Austrii.
Wymiana doświadczeń była obustronna. W programie wizyty zaplanowano organizację tzw. dnia kuchni polskiej. W tym dniu nasi nauczyciele wraz z uczniami ze szkoły austriackiej Villa Blanka przygotowali uroczysty obiad składający się z dań charakterystycznych dla kuchni polskiej: żurek, comber z królika, pieczona pierś z kaczki. Na stole pojawiło się menu w języku polskim i niemieckim z ze zdjęciem z Krakowa. W uroczystym przyjęciu udział wzięli zaproszeni goście m.in. konsul honorowy miasta Innsbruck, dyrektor szkoły Villa Blanka, nauczyciele z partnerskich szkół, uczniowie ze szkoły austriackiej i nasza uczennica z klasy 4h Klaudia Gacek, która przebywa na rocznym stażu w szkole Villa Blanka.
 Uczestnictwo w projektach typu: Job shadowing niesie ze sobą wiele korzyści. Można poznać specyfikę pracy z młodzieżą w innym kraju oraz przykłady dobrych praktyk. Austriacka szkoła Villa Blanka w rankingu najlepszych szkół zawodowych zajmuje 10 miejsce na świecie. Jest to szkoła prywatna kształcąca w zawodach związanych z hotelarstwem, turystyką i gastronomią. Posiada własną restaurację i sale konferencyjne. Organizuje szkolenia i konferencje oraz przyjęcia okolicznościowe. Absolwenci tej szkoły pracują w renomowanych hotelach i restauracjach na całym świecie m.in. w Chinach, Kanadzie, USA czy Wielkiej Brytanii.
Zdobyte  doświadczenia i kompetencje nauczycieli z pewnością przyczynią się  do rozwoju szkoły jako organizacji nowoczesnej, otwartej na innowacje pedagogiczne, w której nauczyciele uczą się od siebie nawzajem, dzielą się swoim doświadczeniem oraz korzystają z doświadczeń europejskich kolegów.
Dzięki realizacji projektu nauczyciele mogli odkryć piękno Austrii; poznać jej wspaniałych, niezwykle pogodnych i zawsze uśmiechniętych mieszkańców, a co najważniejsze zawrzeć przyjaźnie na całe życie. Pomimo dość napiętego programu zajęć nauczyciele zrealizowali również program kulturowy. Zwiedzili: Salzburg, Wiedeń, Innsbruck oraz przepiękne zamki w Austrii i Niemczech. Na długo w pamięci pozostanie również niezapomniana wycieczka na lodowiec Stubai.
Nauczyciele   przekonali się, że systemy edukacji w Polsce i Austrii są bardzo podobne. Uczestnictwo w takim szkoleniu nie tylko podnosi kompetencje zawodowe i językowe nauczyciela, ale jest też niezapomnianym przeżyciem na zawsze pozostającym w pamięci. Dziękujemy!

                                        Agnieszka Kosek-Kotula
opiekun projektu

» Zapraszamy do galerii zdjęć
» Prezentacja

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok