warsztayymchenW dniach 28-30.09.2018 r piętnaścioro uczniów z klas: 2a, 2b, 3a, 4b, uczestniczyło w Weekendowych warsztatach w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna, obszar: Żywność.
Młodzież przez 3 dni aktywnie uczestniczyła w zaplanowanych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Technologii Żywności UR.

Warsztaty rozpoczęły się od zajęć pt. „Czego potrzebuje Robinson by przetrwać w Himalajach” oraz „Barwa i zapach jedzenia w oczach chemika” odbywających się w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców.

Następny dzień upłynął pod znakiem oznaczeń chemicznych żywności m.in. soli i ekstraktu na zajęciach pt. Co wiesz o swoich przekąskach i napojach?”.
Niedzielne ćwiczenia rozpoczęły się od „Ręcznej produkcji sushi”, następnie uczniowie mogli zapoznać się z pracą w laboratorium mikrobiologicznym podczas zajęć pt.” Ujawnianie niewidek”.
W czasie warsztatów uczestnicy zwiedzili także winnicę Uniwersytetu Rolniczego Garlicki Lamus.
Na zakończenie warsztatów młodzież otrzymała certyfikaty uczestnictwa w projekcie, a uczniowie którzy najlepiej napisali testy wejścia i wyjścia - pamiątkowe upominki.

Opiekunem grupy była p. Ewelina Wiktorek.

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok