Moniuszko20195 maja 2019 roku minęło 200 lat od daty urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Z tej okazji w całym kraju zrodziło się wiele przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie i popularyzowanie wyjątkowego dorobku artysty. Jest on czołowym twórcą wielu polskich pieśni, oper i operetek, z których najsłynniejsze dzieła to opery: „Halka” i „Straszny dwór”.

W Roku Moniuszkowskim studenci i pedagodzy Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie postanowili uczcić kompozytora koncertem, który odbył się 15 maja w Filharmonii Krakowskiej.
Tego wieczoru uczniowie naszej szkoły mieli możliwość podziwiania licznych pieśni kompozytora. Między innymi zabrzmiała: „Dąbrowa”, „Wędrowna ptaszyna”, „Grajek”, „Chochlik”, „Pieśń wieczorna” i „Serce moje” w wykonaniu Zespołu Chóralnego Akademii Muzycznej i dzieci z Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej.
Koncert uświetnili zaproszeni soliści: Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran) brawurowo zaśpiewała najsłynniejszą pieśń Moniuszki pt. Prząśniczka oraz Sebastian Szumski (baryton), który wykonał arię Stanisława z opery Verbum nobile.

Wierzymy, że udział w koncercie stanie się inspiracją do głębszego zapoznania się
z życiem i twórczością „ojca polskiej opery narodowej”.

Opiekunki Koła Miłośników Sztuki: Katarzyna Barczyk i Małgorzata Czyż

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok