Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

Uczniowie ZSG 1 z Darylem DavisemUniwersytet Pedagogiczny zaprosił młodzież naszej szkoły na spotkanie z Darylem Davisem, amerykańskim mediatorem społecznym i kulturowym, muzykiem i poetą.

Na miejscu zjawiła się „mocna” ekipa z ZSG nr 1-  Wiktor Kwiek, Jakub Stypa, Michał Szor, Gabriela Skalimowska, Zuzanna Woźniak, Bartek Skiba i Szymon Ziarko z kl.2a, Marcin Więcław z kl.2b oraz Szymon Nowak i Dawid Gładysz z kl.4a.

Daryl okazał się fantastycznym rozmówcą, który w barwny sposób opowiedział nam o swoim życiu, zetknięciu się z rasizmem i swojej metodzie radzenia sobie z tym problemem.
Pomimo, że jest czarnoskórym obywatelem USA, nawiązał kontakt z liderem Ku-Klux – Klanu ,aby się wzajemnie poznać i zrozumieć swoje poglądy,a w konsekwencji przez poznanie powstrzymać się od agresji i nienawiści. Z obserwacji Daryla wynika, że mechanizm „zła’ jest następujący: ignorancja prowadzi do strachu, strach rodzi nienawiść, z kolei nienawiść prowadzi do wzajemnego zniszczenia. Wzajemny szacunek nie oznacza przejęcia poglądów przeciwnika,ale jest już podstawą do poznania się i zrozumienia.
Daryl zanotował na swoim koncie wiele mediacyjnych sukcesów. Pod wpływem jego cierpliwej argumentacji i szacunku, braku strachu i nieustannego zaangażowania członkowie KKK zaczęli występować z tej organizacji składając tradycyjne szaty i kaptury na jego ręce. Nie ominęło to również krajowego lidera Rogera Kelly, który dodatkowo stał się przyjacielem Daryla Davisa.
Metoda nieagresywnego działania na rzecz wzajemnego zrozumienia się należy do wielowiekowej tradycji, jednak obserwowanie jej stosowania w dzisiejszych czasach zrobiło duże wrażenie na naszych uczniach, którzy wyrazili to w krótkich komentarzach.
Last but not least (wymienione na końcu,ale nie najmniej ważne ) – Daryl okazał się muzykiem absolutnie z pierwszej ligii. Przez 30 lat akompaniował na fortepianie królowi i twórcy rock-and – rolla – Chuckowi Berry, a jego boogie-woogie po prostu zwala z nóg! Zresztą…posłuchajcie.

https://www.youtube.com/watch?v=0hxIWYH3B8U
https://www.youtube.com/watch?v=pm_IcgYA5pA

On 23rd October our students took part in a meeting with Mr Daryl Davis which was held at Pedagogical University in Kraków. Daryl who experienced himself the hatred pointed at Afro-American US citizens from Ku-Klux-Klan members is now touring of Europe ( first time in Poland ) in order to share with young people his unique attitude to the problems of race supremacy. Being a race reconciliator acts out for the reconcilliation between different races and cultures of different traditions.Our students were impressed by either his logical chain of breeding hatred or by his musical talent and skills. Mr Davis thinks that it is ignorance which leads to fear, and it the fear is beyond control it breeds hatred, which consequently results in destruction. Respect is the key, he says. Music lovers got to know about Mr Davis’ work with the King and Creator of rock-and roll, Chuck Berry and were taken aback seeing how great piano artist he is.

» Zapraszamy do galerii zdjęć
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok