Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

arcelormittal„Powołana do życia w 1954 r. huta w Krakowie w pierwszych latach swojego funkcjonowania produkowała zaledwie 1,5 mln ton stali rocznie. Przez dziesięciolecia wielokrotnie ulegała rozbudowie i modernizacji. W styczniu 2003 roku została włączona do koncernu Polskie Huty Stali. Dziś, jest flagowym okrętem ArcelorMittal Poland, a otwarta w niej w 2007 roku walcowania gorąca jest najnowocześniejszym tego typu obiektem oraz największą inwestycją w europejskim walcownictwie od 20 lat.” (Źródło: https://www.arcelormittal.com)

27 listopada uczniowie klas II „t” i IV „t” uczestniczyli w autokarowej wycieczce zawodowej pod opieką E. Grymek, S. Krawczyk, S. Czekaj i M. Mączka, a tym samym mieli możliwość podziwiać ten potężny obiekt. Uprawiając turystykę industrialną (zwiedzanie istniejących zakładów przemysłowych) uczniowie zwiedzili liczący blisko 1000 hektarów teren huty z dziesiątkami kilometrów przecinających się dróg, torów, rur, podziemi i dziesiątkami budynków. Zobaczyli między innymi walcownię zimną i gorącą, która wywarła na nich szczególne wrażenie. Poznali historię huty, na żywo zobaczyli jak działa proces technologiczny, dowiedzieli się co to jest slab oraz podziwiali budynki administracyjne, najbardziej charakterystyczne gmachy kombinatu, wzniesione w latach 1952- 1955, które uznaje się za najlepsze przykłady polskiego socrealizmu.

Industrialny krajobraz zrobił na nas niesamowite wrażenie. Ogromne ilości energii, wody, rudy żelaza, koksu są zużywane do produkcji stali. Wielkie piece, które pracują nieprzerwanie. Setki maszyn. Tysiące ludzi. Kosmicznie wysokie temperatury. Niewiarygodny ciężar przerabianej w hucie stali. Stali, która używana jest nie tylko do produkcji szyn, dachów, elementów konstrukcyjnych, ale także samochodów, pralek, śrub. Fenomenalne!

To był wyjątkowy, pełen wrażeń i niezapomniany dzień.

arrowZapraszamy na fotorelację z naszej wycieczki

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok