slowacja2016Tradycją Naszej Szkoły są coroczne polsko – słowackie spotkania zawodowe uczniów i nauczycieli, w ramach których przedstawiciele Naszej Szkoły wyjeżdżają do partnerskiej Szkoły w Bratysławie, a my gościmy nauczycieli zawodu i uczniów Szkoły ze stolicy Słowacji.  

Od 14 do 22 maja 2016 roku gościliśmy w progach ZSG nr 1 dwie nauczycielki i czterech uczniów z Bratysławy. Goście mieszkali w Internacie ZSG nr1. Nad przebiegiem wymiany czuwała Dyrekcja Szkoły oraz panie Alicja Wcisło i Małgorzata Ankus.  
Harmonogram wymiany był bardzo napięty. Nauczycielki i uczniowie uczestniczyli w  lekcjach koleżeńskich przeprowadzonych prze panią Wandę Fundament i pana Tomasza Derę. W środę, czwartek i piątek mogliśmy skosztować specjałów kuchni słowackiej przygotowanych pod czujnym okiem „majsterek” przez uczniów z Bratysławy. Dania te były prawdziwa atrakcją podczas „dnia otwartych drzwi” dla gimnazjalistów, który odbył się w piątek w godzinach popołudniowych.  
Nasi goście mieli również okazję poznać piękno Krakowa i okolic, a także odwiedzić ważne miejsca narodowej pamięci.  W poniedziałek grupa ze Słowacji pod opieką pana Marcina Podstawskiego zwiedziła zabytkową  Kopalnię Soli w Wieliczce.  Niezapomniane wrażenia pozostawił zjazd pod ziemię i wizyta w solnych komnatach.
We wtorek Słowacy zostali oczarowani urokiem Starego Miasta. Zachwycili się pięknem ołtarza Wita Stwosza, odwiedzili Franciszkańską 3, Wawel i smoka wawelskiego. Po uliczkach Starego Krakowa oprowadzała gości pani Sylwia Ptasznik. Po południu cała ekipa wybrała się wspólnie  na zakupy do Galerii Krakowskiej.  
W czwartek goście z Bratysławy udali się pod opieką pani Marty Wierdak – Róż do Miejsca Pamięci  Muzeum Auschwitz – Birkenau. Kilkugodzinne zwiedzanie było dla nauczycieli i uczniów ze Słowacji wielkim przeżyciem.  
W ciągu całego pobytu delegacji ze Słowacji w Polsce nasi uczniowie towarzyszyli koleżankom i kolegom z Bratysławy, stwarzając atmosferę życzliwości i przyjaźni.
Pyszne posiłki dla gości przygotowywały panie: Magdalena Nosek, Małgorzata Wilk, Wanda Fundament, Marta Schabowska,  Kinga Stachowicz, Alicja Wcisło i pan Tomasz Dera. Obsługę kelnerską zapewniły panie: Małgorzata Ankus, Iwona Katarzyńska, Małgorzata Wilk i  Seweryna Kurek.
W niedzielę pożegnaliśmy nauczycielki i uczniów z Bratysławy, którzy zdobyli u nas nie tylko nowe doświadczenia zawodowe, ale także poznali urok naszego miasta oraz nowych przyjaciół. Mówimy im vidieť – do zobaczenia!
 
» Zapraszamy do galerii zdjęć