• Librus logoLibrus logoBIP LogoFacebook logoIkona Instagram Logo Krakowa Godło Polski
Aktualności

Kurs zawodowy – Rimini

W dniach 30 czerwca – 4 lipca 2025 r. czworo nauczycieli: Paulina Olechny, Małgorzata Kosek-Ankus, Ewelina Wiktorek oraz Grzegorz Grabowski wzięło udział w kursie zawodowym zrealizowanym we włoskim kurorcie Rimini, położonym w regionie Emilia-Romagna. Wyjazd został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ projekt nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000231108, dofinansowanego przez Unię Europejską.

Uczestnicy zostali przydzieleni do różnych obszarów praktyk zawodowych.

Pan Grzegorz Grabowski realizował praktyki w zakresie hotelarstwa. Jego szkolenie obejmowało m.in. przygotowywanie i serwowanie śniadań hotelowych, tworzenie ofert pobytowych, przygotowanie jednostki hotelowej na przyjęcie gości. W programie szkolenia znalazły się również zajęcia związane z rejestrowaniem gości, dokonywaniem rezerwacji, obsługą płatności oraz zapoznanie się z zasadami fiskalizacji dokumentów.

Panie P. Olechny, E. Wiktorek i M. Kosek-Ankus odbyły szkolenie z zakresu tradycyjnej kuchni włoskiej. W ramach zajęć poznawały techniki obróbki owoców morza, nauczyły się przygotowywać dania z tych nietypowych surowców (np. smażone kalmary, sałatka z mątwy czy z ośmiornicy, owoce morza w tempurze) oraz potrawy z ryb i mięsa. Zgłębiły tajniki  przyprawiania i serwowania typowych potraw kuchni włoskiej. Szczególną uwagę poświęcono produktom mącznym – uczestniczki nauczyły się ręcznego wyrabiania ciasta na włoskie makarony, przygotowywania tradycyjnej piadiny i pizzy oraz odpowiedniego doboru składników do wykończenia potraw. Szkolenie obejmowało również zagadnienia dotyczące włoskich serów, oliw, przypraw, a także etykiety i kultury serwowania potraw i posiłków.

Zajęcia miały zarówno charakter teoretyczny, jak i praktyczny, co pozwoliło na rozwój umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach branżowych.

Program mobilności obejmował również komponent kulturowy. Uczestnicy poznali historyczną część Rimini (np. most Tyberiusza, łuk cesarza Augusta), odwiedzili Rawennę – znaną z bizantyjskich mozaik, oraz Republikę San Marino – jedno z najmniejszych państw Europy. Mieli także okazję zapoznać się z włoskim systemem edukacji, realiami pracy nauczycieli oraz kulturowymi powiązaniami między Polską a Włochami.

Wyjazd okazał się wartościowym doświadczeniem, wzbogacającym uczestników o nowe umiejętności zawodowe, wiedzę oraz niezapomniane przeżycia, którymi będą dzielić się zarówno z innymi nauczycielami jak i uczniami. Udział w projekcie stanowił nie tylko istotny krok w rozwoju zawodowym, ale również szansę na poznanie innej kultury oraz zbliżenie się do wspólnych europejskich wartości.

Poprzedni artykuł