• Librus logoBIP LogoFacebook logoIkona Instagram Logo Krakowa Godło Polski
Aktualności

# SzkołaPamięta

Przemijamy jak wszystko, by w ten sposób przetrwać.

ks. Jan Twardowski

Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki # SzkołaPamięta. W naszej szkole pamiętamy nie tylko o zmarłych dyrektorach i nauczycielach , którzy tworzyli jej historię, a Samorząd Uczniowski przypomina co roku ich sylwetki w specjalnej gablocie.

14 X 2021w Dniu Patrona Szkoły- mjr. Henryka Sucharskiego- klasy drugie i trzecie pod opieką wychowawców tradycyjnie już odwiedziły Miejsca Pamięci Narodowej. Upamiętnili bohaterów narodowych, przypominając pod krakowskimi pomnikami ich historie, składając kwiaty i zapalając znicze. Byli między innymi pod pomnikiem Solidarności, pomnikiem poległych w Krzesławicach, pomnikiem Bogdana Włosika, pomnikiem Jana Pawła II i w Muzeum Czynu Zbrojnego.

29 X 2021 r. natomiast uczniowie klasy 1 a pod opieką p. Elżbiety Kuter -Strączyńskiej oraz p. Marty Żurek odwiedzili cmentarz wojskowy na krakowskich Rakowicach. Znajdują się tam groby w dużej mierze bezimienne, wspólne mogiły 6 700 żołnierzy I wojny światowej: Polaków, Austriaków, Rosjan, Czechów, Słowaków, Węgrów i Żydów, którzy w czasie zmagań wojennych walczyli czasami po przeciwnych stronach frontu. Uczniowie zapalali znicze, rozmawiali o historii I wojny światowej. Snuli refleksje, że przyniosła ona Polsce upragnioną wolność, ale pochłonęła miliony istnień ludzkich, zarówno wśród wojskowych jak i cywilów. Najlepszym podsumowaniem i swoistym memento dla młodych ludzi okazały się słowa jednej z uczennic : „Nigdy więcej wojny”.

Kolejną inicjatywą w ramach akcji „Szkoła pamięta” było przygotowanie przez uczniów klas: 1a, 1b i 1h prac plastycznych pod kierunkiem p. Elżbiety Nakielny. Upamiętniały one lokalnych bohaterów naszego regionu, ważne wydarzenia historyczne lub nawiązywały do polskiej tradycji świąt Zaduszek i Wszystkich Świętych. Uczniowie samodzielnie wybierali tematykę, a najciekawsze efekty ich działań- 19 prac- zostały umieszczone w szkolnej gablocie w formie kolażu.

ZSG nr 1 pamięta !

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł