• Librus logoBIP LogoFacebook logoIkona Instagram Logo Krakowa Godło Polski

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Życzenia wakacyjne

Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna.
ks. Jan Twardowski
Za nami rok szkolny 2021/2022! Przed Wami, drodzy Uczniowie, długo wyczekiwane, upragnione wakacje. Każdy z Was od września do czerwca przekroczył jakieś granice, rozpoznał swoje możliwości, zmierzył się z trudnościami i odniósł sukcesy. Dziękujemy Wam za obecność. Doceniamy twórcze- gastronomiczne, hotelarskie i turystyczne zmagania, uzyskane oceny oraz wszelkie działania podjęte z myślą o szkole. Życzymy spokojnych, beztroskich, bezpiecznych wakacji i wytęsknionego powrotu za dwa miesiące.
Dyrekcja ZSG nr 1

Wybór ubezpieczyciela

1 VII 2022 r. o godz. 9.00  odbędzie się spotkanie Rady Rodziców poświęcone wyborowi ubezpieczyciela. Zapraszamy zainteresowanych przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych.

„Szlakiem średniowiecznego Krakowa” – lekcja historii w terenie

We wtorek 14 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 1a pod opieką p. Elżbiety Kuter oraz p. Marty Żurek uczestniczyli w lekcji historii w terenie. Zajęcia rozpoczęły się od Barbakanu i Bramy Floriańskiej, gdzie przy makiecie pani przewodnik Alicja Zioło, opowiedziała o znaczeniu tych dwóch budowli dla obronności średniowiecznego Krakowa. Przechodząc przez jedyną, zachowaną, średniowieczną bramę młodzież podziwiała fragmenty miejskich murów i baszt cechowych. Przy kolejnej makiecie miasta, uczniowie rozmawiali o lokacji średniowiecznego Krakowa oglądając charakterystyczny układ urbanistyczny miasta oraz jego „ krakowskie odstępstwa”. Podążając drogą królewską uczestnicy dotarli do serca Krakowa– Rynku, gdzie pod renesansową warstwą Sukiennic szukali ich pierwotnego, gotyckiego wyglądu. Sukiennice – ekskluzywna galeria handlowa średniowiecznego Krakowa. Najważniejszy punkt wymiany handlowej przeznaczony dla kupców przybywających z zagranicy, którzy przejeżdżając przez miasto zobowiązani byli do wystawienia tutaj swoich towarów.
Następnie na Placu Mariackim uczniowie oglądali budynek Kościoła Mariackiego z charakterystycznymi wieżami, które jak głosi legenda doprowadziły dwóch braci do rywalizacji i śmierci. To tutaj o każdej, pełnej godzinie uwagę turystów przyciąga hejnał odgrywany z jednej z nich – pamiątka, która nawiązuje do średniowiecznego najazdu Tatarów na Kraków w XIII w. Na zewnętrznych murach kościoła uczestnicy lekcji odszukali dzwonek za konających, który uruchamiany był w godzinę czyjejś śmierci oraz żelazne kajdany tzw. kuny, w które zakuwano i wystawiano na widok publicznych tych, którzy z prawem i moralnością byli na bakier. Wchodząc do wnętrza Kocioła Mariackiego uczniowie podziwiali przebogatą kolorystykę budowli, gdzie pierwotny gotyk miesza się z elementami późniejszych stylów, tworząc niesamowite wrażenie. Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem kościoła jest późnogotycki ołtarz mistrza z Norymbergi. Nowatorskie arcydzieło Wita Stwosza nie ma sobie równych. Po otworzeniu dwóch skrzydeł ołtarza oczom zgromadzonych ukazało się wnętrze szafowego ołtarza, a w nim scena zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w towarzystwie apostołów. W 13 – metrowym ołtarzu umieszczono około 200 postaci, w których twarzach, jak głosi legenda, uwieczniono krakowskich mieszczan. Na uwagę zasługuje także polichromia kościoła wykonana w XIX w oraz ugwieżdżone sklepienie autorstwa samego Jana Matejki.
Po opuszczeniu kościoła i Placu Mariackiego grupa skierowała się w kierunku Małego Rynku, gdzie ulokowano tablicę upamiętniającą księcia Bolesława Wstydliwego, fundatora miasta i dobrego jego gospodarza. Następnie idąc wzdłuż ulicy Stolarskiej uczestnicy weszli do krużganków kościoła dominikanów, pokonując charakterystyczną dla Krakowa różnicę gruntu miedzy czasem dziś, a czasem kiedy powstawały średniowieczne budowle. Klasztorne krużganki doprowadziły młodzież do ceglanej, surowej ściany z dużymi dębowymi drzwiami otoczonymi średniowiecznym portalem. To najprawdopodobniej najwcześniejszy fragment kościoła pochodzący z XIII w.
Ostatnim przystankiem lekcji był budynek Collegium Maius, najstarszego polskiego uniwersytetu. Dzięki staraniom króla Kazimierza Wielkiego papież wyraził zgodę na utworzenie w Krakowie akademii, ale dopiero za panowania Jadwigi Andegaweńskiej i jej męża Władysława Jagiełły przekształcono ją uniwersytet. Rozwijający się Uniwersytet Jagielloński już od początku swej działalności przyciągał żaków z różnych stron Europy : Litwy, Rusi, Węgier, a nawet Włoch, Francji czy Hiszpanii. Uniwersytet słynął z wydziału prawa, ale także astronomii, a jego najbardziej rozpoznawalnym absolwentem był Mikołaj Kopernik. Collegium Maius, to piękny przykład późnogotyckiego budynku z czerwonej cegły w wewnętrznymi krużgankami kryjącymi sale wykładowe czy schodami prowadzącymi do profesorskich pokojów i biblioteki. Uwieńczeniem lekcji był pokaz pochodu rektorów krakowskich, którzy w historycznej kolejności kroczyli w rytm pieśni akademickiej Gaudeamus igitur.
Niecodzienna lekcja historii była doskonałą okazją, żeby poznane na lekcjach wiadomości rozwinąć i uporządkować. a także poznać i docenić osobliwości swojego miasta.

PODSUMOWANIE PROJEKTU “RAJD PO FACH

W dn. 10.06.22. uczestniczyliśmy w podsumowaniu pilotażu projektu ”Rajd po fach”.

Podczas jego realizacji nasza szkoła przygotowała i zrealizowała wiele zajęć warsztatowych dla siódmo- i ósmoklasistów prezentując zawody w  których kształcimy uczniów: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, cukiernik, piekarz, technik usług turystycznych. Te zajęcia angażując młodzież podstawówek miały pomóc w poznaniu i wyborze przyszłego zawodu.Były zatem zawodowe ćwiczenia, ale też czas na rozmowy z koleżankami, kolegami z technikum i szkoły branżowej.

Dzięki dużemu zaangażowaniu w projekt zostaliśmy zaproszeni do podsumowania. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne nagrody. Ponadto, uczestniczyli w warsztatach z zakresu psychologii i coachingu.

Bardzo miłym akcentem była wystawa prac plastycznych autorstwa przedszkolaków, które brały udział w równoległym projekcie “Wędrówka po świecie zawodów”. W tym przedsięwzięciu, oczywiście, też uczestniczyła nasza szkoła. Jak nas zapamiętali najmłodsi, możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Oba projekty koordynowała Poradnia Krakowski Ośrodek Kariery, we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Hotelarze i turyści na zawodowej wycieczce

W dniach 8-9 czerwca uczniowie z klas 3 h, 3t, 3p i 2h uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Głównym celem wyjazdu była realizacja kursu pt. „Baza noclegowa i atrakcje turystyczne Polski południowej”.

Zakopiańska pogada najpierw postanowiła nas wystraszyć zapowiadając deszcze na przemian z burzami po to, aby później pokazać swoją przyjazna twarz. Słońce przegoniło chmury i mogliśmy zwiedzać. Wykaz kolejka na Gubałówka odbył się jeszcze w chmurach. Wizyta na najstarszym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku przybliżyła postaci znane z lekcji języka polskiego i historii. Podobnie w Willi Koliba poznaliśmy styl zakopiański. Tuż obok gubałowskiego zbocza zlokalizowany jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich hotel: Kasprowy. Dziękuję życzliwości i fachowej wiedzy kierownictwa hotelu mogliśmy go nie tylko obejrzeć, ale także zdobyć garść przydatnych informacji i zawodowych ciekawostek. Obowiązkowa wizyta na Krupówkach wraz z zakupami oscypków zakończyła masz pobyt pod Tatrami.  Nocowaliśmy w hotel Ibis Style w Nowym Targu.  3* nowoczesny obiekt zaoferował nam nie tylko wygodne pokoje, ale także basen, jacuzzi. Po bardzo krótkim odpoczynku przyszedł czas na zajęcia teoretyczne i … Skoro kurs, to musi być też egzamin. Wszyscy zdali!

Drugi dzień przeznaczyliśmy na poznawanie oferty usługowej hotelu: pyszne śniadanie, rekreacja na basenie,. sale konferencyjne. Wreszcie można było poznać hotel patrząc od strony gościa. Po wykwaterowaniu realizowaliśmy ostatni punkt programu, wizytę w schronisku. Ale do schroniska trzeba dojść na własnych nogach;). Dotarliśmy do bacówki PTTK na Maciejowej, zjedliśmy ciepły posiłek i wracaliśmy uciekając przed deszczem.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty, mapy atrakcji turystycznych województwa małopolskiego i dużą dawkę wiedzy o swoim regionie. A to wszystko sfinansowane ze środków unijnych, w ramach projektu Centrum Kompetencji Zawodowych.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Joanna Brewczyńska- Sternal, p. Krzysztof Drabik, p. Marcin Podstawski.

Hotelarze i turyści na zawodowej wycieczce

Będą ŁAWKI NA DZIEDZIŃCU i nie tylko

Dobiegło końca głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Wzięło w nim udział 252 uczniów. Zwyciężyły 4 projekty, które zdobyły największą liczbę głosów i mieszczą się w przyznanym limicie środków.

Już niebawem na dziedzińcu pojawią się ławki, na szkolnych korytarzach radiowęzeł oraz komfortowy wypoczynek.

Serdecznie Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt realizowany z Urzędem Miasta Krakowa, Młody Kraków.

Dzięki funduszom udostępnionym przez miasto na ten cel, możemy usprawnić komunikację w szkole i  poprawić komfort nauki i odpoczynku w szkole.

Projekt: „GastroAktywni” kolejna edycja

3 miejsce siatkarek w turnieju kwalifikacyjnym do I Ligi SKS

W zakończonym niedawno turnieju kwalifikacyjnym piłki siatkowej dziewcząt do I Ligi SKS nasze siatkarki zajęły 3 miejsce. Ponieważ bezpośredni awans do I Ligi uzyskały tylko dwa pierwsze zespoły, naszej drużynie pozostało zmierzyć się w meczu barażowym. Przeciwnikiem była drużyna VII LO z którą przyszło się zmierzyć w ich nowej hali. Miało to niestety wpływ na końcowy wynik bo jak wiemy „swoje ściany” pomagają. Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu nasze dziewczyny uległy 1-2 (15-25, 25-8, 13-15) i muszą odłożyć awans do przyszłorocznych rozgrywek.

Reprezentacji dziewcząt bardzo dziękujemy za cały rok wspaniałych emocji i czekamy na kolejne mecze w przyszłorocznych rozgrywkach. Naszą drużynę reprezentowały: : Martyna Chmura, Sandra Dąbrowska, Daria Janecka, Magdalena Buczek (wszystkie 3h), Wiktoria Kowalczyk (3L), Anna Lipska, Anna Cieśla (2h), Wiktoria Czerwińska, Sylwia Czerwińska (3o), Katarzyna Stefańczyk (1b)

Opiekunem zespołu był Krzysztof Drabik.