• Librus logoBIP LogoFacebook logoIkona Instagram Logo Krakowa Godło Polski
Aktualności

Projekt: „GastroAktywni” kolejna edycja

W maju odbyła się kolejna odsłona akcji naszej Szkoły „GastroAktywni”. Przypominamy, że projekt polega na połączeniu kompetencji uzyskanych na zajęciach gastronomicznych z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.

Uczniowie przygotowują specjalnie ułożone menu pod kątem walorów zdrowotnych posiłków, ich wartości energetycznej oraz łatwości przyswajania w trakcie zajęć ruchowych. Zwieńczeniem jest zawsze wycieczka o charakterze zajęć ruchowych oraz walorów krajoznawczych i edukacyjnych.

W drugiej edycji projektu uczestniczyła klasa 3L, która pod kierunkiem Pani Marty Klęby skomponowała i przygotowała wysokoenergetyczny prowiant. Posiłek składał się z  razowej bułki z suszonymi pomidorami, jajkiem, rukolą i nowalijkami, sałatki owocowej oraz batonów zbożowych z bakaliami, a efekt  pracy został przetestowany nazajutrz w trakcie  wycieczki szkolnej.

W piękny majowy dzień uczniowie klasy 3L pod opieką Pani Małgorzaty Żelawskiej-Wilk oraz Pana Krzysztofa Drabika wyruszyli sprzed szkoły do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Już pierwsze 6 km spaceru do muzeum zapowiadało że apetyty będą dopisywać, a deficyt energetyczny będzie musiał zostać zaspokojony. Ponieważ wartością dodaną każdej wycieczki jest zawsze wiedza, młodzież po chwili odpoczynku przystąpiła do zwiedzania  muzeum.

Muzeum Lotnictwa Polskiego to jedyna taka placówka kulturalna w Polsce, poświęcona polskiemu oraz światowemu lotnictwu. Muzeum mieści się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie.

W tym jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce, przypominającym z lotu ptaka wirujące skrzydło, znaleźć można unikatowe zbiory lotnictwa polskiego. Muzeum posiada prawie wszystkie typy odrzutowych samolotów bojowych, wśród nich Jaki, Iły, Su i MiGi. W plenerze można oglądać polskie samoloty powojenne oraz samoloty zagranicznych producentów, eksploatowane przez polskie lotnictwo wojskowe i cywilne.

Po zakończeniu części edukacyjnej wycieczki przyszedł czas na odpoczynek, posiłek, a następnie zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. W parku Lotników Polskich młodzież  grała w piłkę siatkową, badmintona, bule oraz sprawdzała swoje możliwości na torze przeszkód.

Przypominamy, że oprócz poprawy kondycji fizycznej naszej młodzieży, istotą wycieczki było przeciwdziałanie ograniczeniu aktywności ruchowej w codziennym życiu.

Celem było również budzenie stałych zainteresowań poznawczych, turystycznych i ekologicznych, a także  kształtowanie edukacji historycznej i patriotycznej, co jest jednym z priorytetów naszej Szkoły.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Poprzedni artykułNastępny artykuł