• Librus logoBIP LogoFacebook logoIkona Instagram Logo Krakowa Godło Polski

Pozdrawiamy z wycieczki w Pieniny

W dniach 25-26.10.2021 uczniowie z klasy 1h i samorządu uczniowskiego uczestniczyli w wycieczce do Szczawnicy, Niedzicy i Czorsztyna. Zwiedzili zamek w Niedzicy, zaporę na jeziorze Czorsztyńskim oraz wyjechali kolejką na Palenicę. Zwiedzili również dwa hotele: Kinga Wellness w Czorsztynie oraz Modrzewie – Park Hotel i SPA w Szczawnicy. Pogoda była przepiękną, dobry nastrój nas nie opuszczał. Dla samorządu uczniowskiego ta wycieczka była nagrodą za pracę i zaangażowanie w ubiegłym roku szkolnym. Nagrodę ufundowała Rada rodziców z inicjatywy Pani Dyrektor. Dziękujemy!!!🙂🙂 Samorząd uczniowski

Kursy w ramach projektu „Centrum Kompetencji Zawodowych w branży turystyczno-gastronomicznej (T) w Gminie Miejskiej Kraków” – 2 edycja.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kursie „Sushi master” prowadzonym przez Sushi Mastera, znawcę kuchni japońskiej, posiadacza jedynego na świecie oficjalne przyznawanego certyfikatu International Sushi Skills Proficiency wydanego przez World Sushi Skills Institute z Japonii. W ramach kursu uczniowie poznali produkty i surowce stosowane w wykonywaniu potraw kuchni orientalnych. Dowiedzieli się  do czego służy imbir, wasabi,  sos sojowy, tempura.

Pod okiem mistrza uczniowie nauczyli się wykonywania sushi, min;  nigiri, maki sushi, hosomaki, kappa maki, futomaki, tempura maki.

W czasie kursu uczniowie poznali także zasady japońskiego savoir vivre’u przy stole, nauczyli się posługiwania pałeczkami w czasie jedzenia.

Warsztaty dla uczniów I i II klasy SP w Mniszowie

19 października uczniowie klasy I i II ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Mniszowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, które prowadziły pani Wanda Fundament z klasą III m oraz pani Magdalena Nosek z klasą I a. Młodzi adepci sztuki kulinarnej wykonali z pomocą starszych kolegów: obwarzanki, pizzę, babeczki z kremem oraz trufle daktylowe. Uczestnicy wykazali się  pracowitością, kreatywnością, a wykonane smakołyki wyglądały rewelacyjnie.

OTWARTA SOBOTA 23.10.2021 r.

Zapraszamy kandydatów do technikum i branżowej szkoły I stopnia.

Szkoła kształci w zawodach:

  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik hotelarstwa
  • technik organizacji turystyki
  • kucharz
  • cukiernik
  • kelner
  • piekarz

KRAKOWSKI DZIEŃ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

20 października na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli krakowskich samorządów uczniowskich szkół średnich wraz z opiekunami. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

I część spotkania miała charakter wykładu na temat: Jak uzyskać dofinansowanie projektów samorządowych. Młodzież dowiedziała się co to jest program SUWAK i jak można w nim uczestniczyć.

Druga część odbyła się w formie gry terenowej w Parku Jordana. Każdy samorząd miał wyznaczone określone zadania, za które mógł zdobyć max 100 punktów. Wśród konkurencji było m.in. strzelanie z łuku, gry zręcznościowe oraz konkurencje artystyczne: wierszyk rymowany promujący szkołę. Nagrodą główną był burger z food trucka 🙂

Naszą szkołę reprezentowali:

Mateusz Kozera

Gabriela Chwalik

Wiktoria Suchenko.

Przy pięknej słonecznej pogodzie wszyscy świetnie się bawili szukając pomysłów na ciekawe projekty, które sfinansuje Miasto Kraków.

Dziękujemy!

Opiekun SU

Agnieszka Kosek-Kotula

Międzyszkolny Konkurs „Historia Bogdana Włosika i Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność

12 października 2021 roku  w ZSZ HTS w Krakowie odbyła się 3 edycja  Międzyszkolnego Konkursu „Historia Bogdana Włosika i Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:  Patrycja Jastrzębska i Alicja Nogieć z klasy 2t  oraz Klaudia Drożdżowska i Gabriela Kubik z klasy 3t. I etap eliminacyjny składał się z pisemnego testu dotyczącego historii Nowej Huty i jej mieszkańców. W eliminacjach wzięło udział 23 uczestników z nowohuckich szkół ponadpodstawowych, a nasza uczennica Patrycja  Jastrzębska wygrała ten etap konkursu, uzyskując najlepszy wynik i weszła do ścisłego finału.

Rozgrywki finałowe odbyły się w sobotę, 16 października 2021 na mecie XXV Jubileuszowego Biegu Memoriałowego im. Bogdana Włosika. W starciu finałowym, w trakcie którego finaliści odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania, Patrycja zajęła ostatecznie trzecie miejsce w konkursie. Gratulujemy.

Opiekun: mgr Anna Główczyk.

Wycieczka integracyjna pracowników szkoły

Przez trzy dni –od 14 do 16 X 2021 r. dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji ZSG nr 1 uczestniczyli w wycieczce o charakterze integracyjno- turystycznym. Przez ten czas zobaczyli wiele architektonicznych i krajoznawczych perełek województwa świętokrzyskiego. Pierwszym miejscem, które odwiedzili, była nowoczesna i malowniczo usytuowana tężnia solankowa w Busku-Zdroju. Następnie zwiedzili znajdujący się na szczycie Łysej Góry klasztor, gdzie  przechowywane są Relikwie Krzyża Świętego, a w krypcie pod kaplicą pochowany jest książę Jeremi Wiśniowiecki, magnat kresowy i bohater walk z Kozakami. Wycieczkowicze uczestniczyli  we mszy świętej, odprawionej przez uczestnika grupy- ks. Andrzeja Małysę, a później podziwiali widoki z odbudowanej  na początku XXI wieku- wieży. W Kurozwękach , oprócz pałacu rodziny Popielów , niekłamany zachwyt wzbudziła  farma bizonów, która dostarczyła zarówno  biologiczno- geograficznych,  jak i kulinarnych skojarzeń. W Szydłowie przedmiotem zwiedzania był dwunawowy kościół św. Władysława, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku., mury obronne z Bramą Krakowską oraz najstarsza w województwie świętokrzyskim i jedna z najstarszych synagog w Polsce. O tych miejscach opowiadał lokalny przewodnik, ale już najciekawsze miejsca w Kielcach pokazywała mieszkanka tego miasta i nasza nauczycielka geografii- p. Izabela Majewska.  Wyjątkowo malowniczo i jesiennie było zwłaszcza w rezerwacie przyrody „Kadzielnia”. Uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze Jaskinię Raj oraz zamek w Chęcinach. Program wyjazdu był naprawdę rozbudowany i różnorodny. Po wyczerpujących trasach ukoiła i rozbawiła wszystkich zabawa pod gwiazdami. Oby te same gwiazdy sprzyjały nam w tym roku i zachęciły do kolejnych wyjazdów!

We are the champions – my friends…

Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w naszej Szkole bardzo uroczyście. Czternastego października odbyło się spotkanie wszystkich pracowników; swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice uczniów. Podczas uroczystości Pani Dyrektor nagrodziła nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W imieniu całej społeczności uczniowskiej wystąpił Samorząd Szkolny, uczniowie podziękowali gronu pedagogicznemu za wysiłek i zapał wkładany codziennie w kształtowanie młodzieży.

Dzień Edukacji jest wyjątkowym dniem, w którym mamy okazję wspólnie zasiąść do stołu, na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad sensem codziennej pracy…..I oto na scenę wchodzą Julka, Weronika, Piotr, Szymon, Kuba, Julia, Miłosz, Mateusz; w drzwiach witają pięknie prezentujący się przyszli kelnerzy, którzy za chwilę profesjonalnie podadzą pyszne potrawy, przygotowane specjalnie na ten dzień przez przyszłych kucharzy…. i już się wie, że ta praca ma sens, że wszyscy – nauczyciele i uczniowie – jesteśmy zwycięzcami!

Dzień Edukacji Narodowej

Ślubowanie klas pierwszych